Jump to content
  • Sign Up
Celiac.com Sponsor:


Celiac.com Sponsor:

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Helena

Grain Mill/grain Flaker

Recommended Posts

I am seriously considering purchasing a grain mill and/or grain flaker to make rice flour.

I will need to do some research into finding somewhere where I can purchase the mill . . . the store that used to sell it doesn't seem to anymore . .. but I know where I can get a grain flaker.

Has anyone been happy with homemade flour? Has your mill lasted for a period of time? Any advice about which product to buy/where one might buy one?

I understand the grain flaker doesn't grind grain as finely as grain mills. Can you substitute grain flakes for flour?

Share this post


Link to post
Share on other sites
I am seriously considering purchasing a grain mill and/or grain flaker to make rice flour.

I will need to do some research into finding somewhere where I can purchase the mill . . . the store that used to sell it doesn't seem to anymore . .. but I know where I can get a grain flaker.

Has anyone been happy with homemade flour? Has your mill lasted for a period of time? Any advice about which product to buy/where one might buy one?

I understand the grain flaker doesn't grind grain as finely as grain mills. Can you substitute grain flakes for flour?

We have a mill and love it. It saves you lots of money! You just throw your brown or white rice into the hopper and out comes your flour. Here is a link for the one we have so you can just get an idea http://www.everythingkitchens.com/k-tecmill.html The web site has several to choose from and a page to figure out what one is best for you. http://www.everythingkitchens.com/article-...r-grinders.html We tried the "hand" grinding and it was awful and you tire of it very fast. We love our mill and use it for grinding gluten free rice flours. It is noisy, as they all are, but we chose the one with the stainless steel, its healthier. Ours does not give off dust either, that's great for my allergies. Ours also has an adjustment so you can decide how fine you want the flour. Hope this helps!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hi Pilgrim South,

Thanks very much for the tips and for the links. I called the store where they used to sell grain mills . . . they confirmed that they are in fact not selling them anymore! I like the sounds of that Nutrimill grinder. The guy at the store likes the Schnitzer mill--I might check that one out too.

Those grain mills *are* expensive, but I would save money in the long run. Plus I imagine the flour would be less processed than commercially prepared flours.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I have a Grain Master Whisper Mill. It works excellently, and it has a lifetime guarantee on the motor. It is supposedly quiet, compared to most mills--I don't know how others sound, but this one is not exactly a whisper! Still, it has worked great for us for years, although I have used it for wheat primarily (meaning I suppose I'll have to replace it if I ever decide to grind stuff again....)

You can google the name "Grain Master Whisper Mill" and it should bring up lots of results!

Share this post


Link to post
Share on other sites

i just sent my nutrimill back today------but not because i don't want it!!!!! i have heard good reports about nutrimill grinders-----i just happened to get one of the few that was faulty. it blew flour all over the place. i will be anxious to get it back so i can grind my own gluten free flours.

Share this post


Link to post
Share on other sites

How annoying---I hope you have better luck the next time it arrives. Good to know that it has received good reviews.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I have a Blendtech mill (by K-Tech), and use it for rice all the time. It's so much cheaper than buying rice flour! K-Tech actually has an outlet store in Orem, UT, so you can walk in and look at the mills before buying them. Also, they give you a discount for buying in bulk - they're 199 apiece for 1, 189 apeice for 2 and 159 apeice for 3 or more. My mother, aunt, and I bought ours at the same time, and saved 40 each that way.

Share this post


Link to post
Share on other sites

×
×
  • Create New...