Celiac.com Sponsor (A1):


Join eNewsletter


Celiac.com Sponsor (A1-m):



Join eNewsletter

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

snifter

How Much Do You Spend On Groceries?

Recommended Posts


Celiac.com Sponsor (A8):

Celiac.com Sponsor (A8):


Anywhere from 200-300 a month. Though this month with thanksgiving at hand more like 400. (And yes this is for two people...)


Gluten Free since Oct. 1, 2010
Fish/Seafood Free since 1997
Chocolate Free (with a few taste tests to see if I'm just crazy) since 2001.
Officially Dairy free 8/5/2013 (mostly dairy free before that, but I like my cheese and things) (dx'd officially with lactose intolerance, suspect casein too though)
Esophagitis dx'd 8/5/2013 thus doing a diet devoid of acidic foods and stuff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Way too much but it has very little to do with flour replacements. Just spent $65 on groceries. Could have probably cut at least $15 off it if I wanted to. Use jar pasta sauce instead of fresh tomatoes and arugula. Buy the Parm cheese in the can instead of good quality shredded Parm & Asiago. Probably could have saved $6 by shopping for some of theis at Walmart. We are fortunate that we can spend this but I could economize if needed. I probably only spend an extra $15-20 bucks a month extra on gluten-free products like pasta or bread. We are 4 people : 1 celiac disease adult, 1 adult, 2 teen boys


 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Three of us-2 gluten-free, although some specialty items get used by all 3 of us in order to avoid cross-contamination and simplify the cooking process.

We shop at several stores in town, picking up this and that here and there in order to get the things we need and want. The less budget friendly items are not carby, gluteny food replacements but things to support my low-carb diet and additional food allergies-meat, nuts, diary alternatives, nut-free "peanut" butters, allergen-free condiments, sugar substitutes, not all of which are consumed in great quantity, but are pricey even as a "special treat". Gluten-free alone is more budget friendly. There are ways to manage the budget, just ask ;) Lots of good advice to be had from folks here.


Me: GLUTEN-FREE 7/06, multiple food allergies, T2 DIABETES DX 8/08, LADA-Latent Autoimmune Diabetes in Adults, Who knew food allergies could trigger an autoimmune attack on the pancreas?! 1/11 Re-DX T1 DM, pos. DQ2 Celiac gene test 9/11

Son: ADHD '06,

neg. CELIAC PANEL 5/07

ALLERGY: "positive" blood and skin tests to wheat, which triggers his eczema '08

ENTEROLAB testing: elevated Fecal Anti-tissue Transglutaminase IgA Dec. '08

Gluten-free-Feb. '09

other food allergies

Share this post


Link to post
Share on other sites

We spend about $300 a month, and that's for hubby and myself and a toddler. I buy things like rice mixes and chocolate almond milk which aren't really necessary, but I'm in love with, so our bill could probably drop a bit if I *really* tried :)

I stock up on pasta, cookies, baking mixes, crackers, etc on Amazon and am careful to always buy meat on sale, never paying more than $2.50/lb. One month we really really cut back on the unnecessary items and got our monthly groceries down to $200, but I really like my indulgences and that was a little extreme for me :P


Gluten Free since October 2009

If evolution really works, how come mothers only have two hands?" - Milton Berle

"Life is 10 percent what happens to me and 90 percent how I react to it."--Lou Holtz

Share this post


Link to post
Share on other sites

I'd say it is somewhere around $600-$700 a month for 5 of us. The gluten-free replacement do hurt a bit. Plus the fact that we go through 2 gallons of milk a week don't help either. We use a lot of eggs and bacon too. We hardly ever eat out and I pack my lunches for work.


Mommy to James, who is Celiac diagnosis by blood test and confirmed by endoscopy on 9/29/2009. Our household has been gluten free since.

Share this post


Link to post
Share on other sites

around $ 300 or more for 2, 1 is celiac. We try to buy some organic and lots of fresh fruits & veggies. That is what gets expensive, not so much the "celiac" food.

Share this post


Link to post
Share on other sites

$40-$60/week if consuming meat (snazzy local stuff it is). $35 if not. If I'm gardening, I can knock it down to $30. Typically make 19 or 20 of 21 meals, and all snacks except for the occasional stray apple from the cafeteria.

Splurges: fake pasta, cocoa powder, larabars, chocolate, crackers now and then, occasional box of cookies or mix.


2/2010 Malabsorption becomes dramatically noticable

3/2010 Negative IgA EMA; negative IgA TTG

4/2010 Negative biopsy

5/2010 Elimination diet; symptoms begin to resolve on gluten-free diet round two (10 days)

5/2010 Diagnosed gluten sensitive based on weakly positive repeat IgA & IgG TTGs and dietary response; decline capsule endoscopy.

Now, what to do about my cookbook in progress? Make it gluten-free?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Easily $400 a month for my husband and I. All organic and local when possible, both of us gluten free and only eating free range meats.

Our Larabar habit is a killer, as between the two of us we go through 4 boxes a month. O_o 64 Larabars!

However, we no longer eat out once a week (Or at all really), so that is $35-$45 that helps to supplement the grocery bill. :) And no more stops at Quiznos for a sub or McDonalds for whatever it was that my husband considered to be food from that place. B) That adds up too.

Plus organic food tastes soooooo much better. I don't miss eating out very often.

People may also want to list their city/state. I live in the Oshkosh, WI area but food down in Milwaukee is even more expensive and I'm sure parts of California are ridiculous.


Grain Free

Casein Free

Soy Free

Refined Sugar Free

Preservative Free

Free Range

Free Willy

Freedom's just another word for nothin' left to lose...

...dang...there goes chocolate... :bawl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

My daughter and I are gluten free, my husband pretty much only eats tortillas in the house...other than that we're pretty gluten free. I pick up things here and there too, am almost entirely organic and I estimate that I spend $400 per month. But no more eating out which for us was a very costly expense. So health-wise and financially I think we're better off.

Share this post


Link to post
Share on other sites

We spend between $200-225 per paycheck. I am feeding a husband who eats enough to feed a small country, myself, and a toddler.


Diagnosed with Gluten Allergy April 2010. Family history of Celiac disease and bowel cancers. Already feeling a billion times better since going gluten free.

Share this post


Link to post
Share on other sites

So I went to my Oct statement to see what I spent on groceries. Hard to tell on theWalmart & Target charges. But it's looking like about $1000 a month including Gatorade and Cheez-it's. Teen boys love meat, juices & choc milk. I...... I... No wonder I never have any money! :o


 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

About $700-$800 a month for a completely gluten free, 4 person family. That's with veggies, fruits, meats, grains, beans, and nuts. If we get dairy or processed foods, it's more - I spend more on my stupid food sometimes than on my mortgage. :huh:

One big killer for us is the meats. I'm very sensitive to antibiotic residues because of my allergies to antibiotics, and the kids seem to be headed the same way, so we have to hunt carefully for meats which don't have this. And they cost the earth, ugh. We try not to have too much. Add to that my own stupid diet. The only meat I can have (and I haven't been able to eat beans or nuts yet) runs us about $60-$70 a week. Just for my meat. :o

I will be SO glad when I can have other food that is not so expensive!


T.H.

Gluten free since August 10, 2009.
21 years with undiagnosed Celiac Disease

23 years with undiagnosed sulfite sensitivity

25 years with undiagnosed mast cell activation disorder (MCAD) 

 

Daughter: celiac and MCAD positive

Son: gluten intolerant
Father, brother: celiac positive

Share this post


Link to post
Share on other sites

wow kareng !! Did I read that right? $1,000??? Whew! I'm glad my kids are all grown now. My daughter is a family of 5 and I don't know how she manages. I admire those of you with kids in the home!

Share this post


Link to post
Share on other sites

It's just me now and the cost is about $50 a week. I buy meat in bulk and freeze most of it. I get pork chops one week, chicken the next, sometimes a big roast if they are on sale which I then cut up into small ones. The only gluten free specialty stuff I get on a weekly basis are bread and pretzels and sometimes a cake mix. I do a lot of rice, pasta (I use Thai Kitchen rice noodles rather than specialty gluten-free pastas) and potatoes with veggies etc. I actually spend less than I did on gluten because I don't buy all the premade frozen and boxed items that were the staple of my diet before, in part because by the end of the day I had no energy to actually cook anything.


Courage does not always roar, sometimes courage is the quiet voice at the end of the day saying

"I will try again tommorrow" (Mary Anne Radmacher)

Diagnosed by Allergist with elimination diet and diagnosis confirmed by GI in 2002

Misdiagnoses for 15 years were IBS-D, ataxia, migraines, anxiety, depression, fibromyalgia, parathesias, arthritis, livedo reticularis, hairloss, premature menopause, osteoporosis, kidney damage, diverticulosis, prediabetes and ulcers, dermatitis herpeformis

All bold resoved or went into remission in time with proper diagnosis of Celiac November 2002

 Gene Test Aug 2007

HLA-DQB1 Molecular analysis, Allele 1 0303

HLA-DQB1 Molecular analysis, Allele 2 0303

Serologic equivalent: HLA-DQ 3,3 (Subtype 9,9)

Share this post


Link to post
Share on other sites

We spend $800 - $1000 a month for a family of 4, but that is what we spent before gluten free. 2 of us are Celiacs but mainly we all eat gluten free. I sometimes make 2 different kinds of pancakes, pasta, etc. but with CC and us being so new at this lifestyle, right now it is easier and safer for us to all be gluten free.

We are trying to get our monthly bill lower (braces for both girls in January!) and I'm using a website T.H. posted a while ago - http://Gluten-free Casein-free-diet.talkaboutcuringautism.org/gfcfsf-foodstamp-monthly-menu.html . Lots of good ideas in there but since this was written the price of food has risen drastically, so I don't know if I could feed us on $321 per month.

I stay away from prepackaged gluten-free foods, make alot of our own stuff and try to buy organic and whole foods when possible.


Diagnosed with Lymphoma March 2010. After surgery doctors said "Oops!"

Diagnosed with Celiac Disease April 2010. After endoscopy doc said "Aren't you glad?"

Uhhh.....yeah!

DD #1 ('99) tested negative on bloodwork but positive on 2 genetic markers. Went gluten free in July 2010 and has been symptom-free ever since!

DD #2 ('98) tested negative and has no symptoms. Didn't fork out money for genetic testing. Will watch and test regularly.

Husband tested positive in July 2010 and has refused to go gluten free. Uh huh, that's gonna bite him in the a** one day! (Pun intended!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I would say $400-$500 a month for 2 of us.


Patti

"Life is what happens while you're busy making other plans"

"When people show you who they are, believe them"--Maya Angelou

"Bloom where you are planted"--Bev

Share this post


Link to post
Share on other sites

I'm in one of those ridiculous parts of California and I'm at $200+ a month for one person. I don't eat a lot of weird/expensive foods either. Cheese, milk, meats, and produce are just generally expensive here.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wow I'm spending way to much!! I estimate $1000 a month but I do have a 1 year old. So that's diapers and formula, but we just switched to whole milk! This is great info Thanks for the feedback!

Share this post


Link to post
Share on other sites

We were spending $1200/month for a two adults and 3 kids (1 adult and all kids on gluten-free) but I've since cut out most of the organic fruits and veggies to save money so we're sitting at about $1000 now. Our Udi's bread alone costs us $15 - $20 per week!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

There are three of us here myself, husband and daughter, we spend about $500.00 a month, but since we hardly ever eat out we find we are still saving money. Also the lifestyle change has all of us eating healthier:)


Just takin it one day at a time :)

Share this post


Link to post
Share on other sites