Jump to content
  • Welcome to Celiac.com!

    You have found your celiac tribe! Join us and ask questions in our forum, share your story, and connect with others.




  • Celiac.com Sponsor (A1):



    Celiac.com Sponsor (A1-M):


  • Get Celiac.com Updates:
    Support Our Content
    eNewsletter
    Donate

How Much Do You Spend On Groceries?


snifter

Recommended Posts

snifter Apprentice

How much do you spend on groceries every week or month? How many in your family?


Celiac.com Sponsor (A8):
Celiac.com Sponsor (A8):



Celiac.com Sponsor (A8-M):



Rowena Rising Star

Anywhere from 200-300 a month. Though this month with thanksgiving at hand more like 400. (And yes this is for two people...)

kareng Grand Master

Way too much but it has very little to do with flour replacements. Just spent $65 on groceries. Could have probably cut at least $15 off it if I wanted to. Use jar pasta sauce instead of fresh tomatoes and arugula. Buy the Parm cheese in the can instead of good quality shredded Parm & Asiago. Probably could have saved $6 by shopping for some of theis at Walmart. We are fortunate that we can spend this but I could economize if needed. I probably only spend an extra $15-20 bucks a month extra on gluten-free products like pasta or bread. We are 4 people : 1 celiac disease adult, 1 adult, 2 teen boys

missy'smom Collaborator

Three of us-2 gluten-free, although some specialty items get used by all 3 of us in order to avoid cross-contamination and simplify the cooking process.

We shop at several stores in town, picking up this and that here and there in order to get the things we need and want. The less budget friendly items are not carby, gluteny food replacements but things to support my low-carb diet and additional food allergies-meat, nuts, diary alternatives, nut-free "peanut" butters, allergen-free condiments, sugar substitutes, not all of which are consumed in great quantity, but are pricey even as a "special treat". Gluten-free alone is more budget friendly. There are ways to manage the budget, just ask ;) Lots of good advice to be had from folks here.

sunnybabi1986 Contributor

We spend about $300 a month, and that's for hubby and myself and a toddler. I buy things like rice mixes and chocolate almond milk which aren't really necessary, but I'm in love with, so our bill could probably drop a bit if I *really* tried :)

I stock up on pasta, cookies, baking mixes, crackers, etc on Amazon and am careful to always buy meat on sale, never paying more than $2.50/lb. One month we really really cut back on the unnecessary items and got our monthly groceries down to $200, but I really like my indulgences and that was a little extreme for me :P

scarlett77 Apprentice

I'd say it is somewhere around $600-$700 a month for 5 of us. The gluten-free replacement do hurt a bit. Plus the fact that we go through 2 gallons of milk a week don't help either. We use a lot of eggs and bacon too. We hardly ever eat out and I pack my lunches for work.

cap6 Enthusiast

around $ 300 or more for 2, 1 is celiac. We try to buy some organic and lots of fresh fruits & veggies. That is what gets expensive, not so much the "celiac" food.


Celiac.com Sponsor (A8):
Celiac.com Sponsor (A8):



Celiac.com Sponsor (A8-M):



sb2178 Enthusiast

$40-$60/week if consuming meat (snazzy local stuff it is). $35 if not. If I'm gardening, I can knock it down to $30. Typically make 19 or 20 of 21 meals, and all snacks except for the occasional stray apple from the cafeteria.

Splurges: fake pasta, cocoa powder, larabars, chocolate, crackers now and then, occasional box of cookies or mix.

Cypressmyst Explorer

Easily $400 a month for my husband and I. All organic and local when possible, both of us gluten free and only eating free range meats.

Our Larabar habit is a killer, as between the two of us we go through 4 boxes a month. O_o 64 Larabars!

However, we no longer eat out once a week (Or at all really), so that is $35-$45 that helps to supplement the grocery bill. :) And no more stops at Quiznos for a sub or McDonalds for whatever it was that my husband considered to be food from that place. B) That adds up too.

Plus organic food tastes soooooo much better. I don't miss eating out very often.

People may also want to list their city/state. I live in the Oshkosh, WI area but food down in Milwaukee is even more expensive and I'm sure parts of California are ridiculous.

srall Contributor

My daughter and I are gluten free, my husband pretty much only eats tortillas in the house...other than that we're pretty gluten free. I pick up things here and there too, am almost entirely organic and I estimate that I spend $400 per month. But no more eating out which for us was a very costly expense. So health-wise and financially I think we're better off.

K8ling Enthusiast

We spend between $200-225 per paycheck. I am feeding a husband who eats enough to feed a small country, myself, and a toddler.

kareng Grand Master

So I went to my Oct statement to see what I spent on groceries. Hard to tell on theWalmart & Target charges. But it's looking like about $1000 a month including Gatorade and Cheez-it's. Teen boys love meat, juices & choc milk. I...... I... No wonder I never have any money! :o

T.H. Community Regular

About $700-$800 a month for a completely gluten free, 4 person family. That's with veggies, fruits, meats, grains, beans, and nuts. If we get dairy or processed foods, it's more - I spend more on my stupid food sometimes than on my mortgage. :huh:

One big killer for us is the meats. I'm very sensitive to antibiotic residues because of my allergies to antibiotics, and the kids seem to be headed the same way, so we have to hunt carefully for meats which don't have this. And they cost the earth, ugh. We try not to have too much. Add to that my own stupid diet. The only meat I can have (and I haven't been able to eat beans or nuts yet) runs us about $60-$70 a week. Just for my meat. :o

I will be SO glad when I can have other food that is not so expensive!

cap6 Enthusiast

wow kareng !! Did I read that right? $1,000??? Whew! I'm glad my kids are all grown now. My daughter is a family of 5 and I don't know how she manages. I admire those of you with kids in the home!

ravenwoodglass Mentor

It's just me now and the cost is about $50 a week. I buy meat in bulk and freeze most of it. I get pork chops one week, chicken the next, sometimes a big roast if they are on sale which I then cut up into small ones. The only gluten free specialty stuff I get on a weekly basis are bread and pretzels and sometimes a cake mix. I do a lot of rice, pasta (I use Thai Kitchen rice noodles rather than specialty gluten-free pastas) and potatoes with veggies etc. I actually spend less than I did on gluten because I don't buy all the premade frozen and boxed items that were the staple of my diet before, in part because by the end of the day I had no energy to actually cook anything.

sahm-i-am Apprentice

We spend $800 - $1000 a month for a family of 4, but that is what we spent before gluten free. 2 of us are Celiacs but mainly we all eat gluten free. I sometimes make 2 different kinds of pancakes, pasta, etc. but with CC and us being so new at this lifestyle, right now it is easier and safer for us to all be gluten free.

We are trying to get our monthly bill lower (braces for both girls in January!) and I'm using a website T.H. posted a while ago - Open Original Shared Link Casein-free-diet.talkaboutcuringautism.org/gfcfsf-foodstamp-monthly-menu.html . Lots of good ideas in there but since this was written the price of food has risen drastically, so I don't know if I could feed us on $321 per month.

I stay away from prepackaged gluten-free foods, make alot of our own stuff and try to buy organic and whole foods when possible.

jerseyangel Proficient

I would say $400-$500 a month for 2 of us.

Skylark Collaborator

I'm in one of those ridiculous parts of California and I'm at $200+ a month for one person. I don't eat a lot of weird/expensive foods either. Cheese, milk, meats, and produce are just generally expensive here.

snifter Apprentice

Wow I'm spending way to much!! I estimate $1000 a month but I do have a 1 year old. So that's diapers and formula, but we just switched to whole milk! This is great info Thanks for the feedback!

mommyto3 Contributor

We were spending $1200/month for a two adults and 3 kids (1 adult and all kids on gluten-free) but I've since cut out most of the organic fruits and veggies to save money so we're sitting at about $1000 now. Our Udi's bread alone costs us $15 - $20 per week!!!

bonnie blue Explorer

There are three of us here myself, husband and daughter, we spend about $500.00 a month, but since we hardly ever eat out we find we are still saving money. Also the lifestyle change has all of us eating healthier:)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Get Celiac.com Updates:
    Support Celiac.com:
    Join eNewsletter
    Donate

  • Celiac.com Sponsor (A17):
    Celiac.com Sponsor (A17):





    Celiac.com Sponsors (A17-M):




  • Recent Activity

    1. - knitty kitty replied to lizzie42's topic in Post Diagnosis, Recovery & Treatment of Celiac Disease
      6

      Son's legs shaking

    2. - lizzie42 replied to lizzie42's topic in Post Diagnosis, Recovery & Treatment of Celiac Disease
      6

      Son's legs shaking

    3. - knitty kitty replied to lizzie42's topic in Post Diagnosis, Recovery & Treatment of Celiac Disease
      6

      Son's legs shaking

    4. - lizzie42 replied to lizzie42's topic in Post Diagnosis, Recovery & Treatment of Celiac Disease
      6

      Son's legs shaking

    5. - Scott Adams replied to Russ H's topic in Celiac Disease Pre-Diagnosis, Testing & Symptoms
      1

      Anti-endomysial Antibody (EMA) Testing

  • Celiac.com Sponsor (A19):
  • Member Statistics

    • Total Members
      132,870
    • Most Online (within 30 mins)
      7,748

    KABoston
    Newest Member
    KABoston
    Joined
  • Celiac.com Sponsor (A20):
  • Celiac.com Sponsor (A22):
  • Forum Statistics

    • Total Topics
      121.5k
    • Total Posts
      1m
  • Celiac.com Sponsor (A21):
  • Who's Online (See full list)

  • Upcoming Events

  • Posts

    • knitty kitty
      Blood tests for thiamine are unreliable.  The nutrients from your food get absorbed into the bloodstream and travel around the body.  So, a steak dinner can falsely raise thiamine blood levels in the following days.  Besides, thiamine is utilized inside cells where stores of thiamine are impossible to measure. A better test to ask for is the Erythrocyte Transketolace Activity test.  But even that test has been questioned as to accuracy.  It is expensive and takes time to do.   Because of the discrepancies with thiamine tests and urgency with correcting thiamine deficiency, the World Health Organization recommends giving thiamine for several weeks and looking for health improvement.  Thiamine is water soluble, safe and nontoxic even in high doses.   Many doctors are not given sufficient education in nutrition and deficiency symptoms, and may not be familiar with how often they occur in Celiac disease.  B12 and Vitamin D can be stored for as long as a year in the liver, so not having deficiencies in these two vitamins is not a good indicator of the status of the other seven water soluble B vitamins.  It is possible to have deficiency symptoms BEFORE there's changes in the blood levels.   Ask your doctor about Benfotiamine, a form of thiamine that is better absorbed than Thiamine Mononitrate.  Thiamine Mononitrate is used in many vitamins because it is shelf-stable, a form of thiamine that won't break down sitting around on a store shelf.  This form is difficult for the body to turn into a usable form.  Only thirty percent is absorbed in the intestine, and less is actually used.   Thiamine interacts with all of the other B vitamins, so they should all be supplemented together.  Magnesium is needed to make life sustaining enzymes with thiamine, so a magnesium supplement should be added if magnesium levels are low.   Thiamine is water soluble, safe and nontoxic even in high doses.  There's no harm in trying.
    • lizzie42
      Neither of them were anemic 6 months after the Celiac diagnosis. His other vitamin levels (d, B12) were never low. My daughters levels were normal after the first 6 months. Is the thiamine test just called thiamine? 
    • knitty kitty
      Yes, I do think they need a Thiamine supplement at least. Especially since they eat red meat only occasionally. Most fruits and vegetables are not good sources of Thiamine.  Legumes (beans) do contain thiamine.  Fruits and veggies do have some of the other B vitamins, but thiamine B 1 and  Cobalamine B12 are mostly found in meats.  Meat, especially organ meats like liver, are the best sources of Thiamine, B12, and the six other B vitamins and important minerals like iron.   Thiamine has antibacterial and antiviral properties.  Thiamine is important to our immune systems.  We need more thiamine when we're physically ill or injured, when we're under stress emotionally, and when we exercise, especially outside in hot weather.  We need thiamine and other B vitamins like Niacin B 3 to keep our gastrointestinal tract healthy.  We can't store thiamine for very long.  We can get low in thiamine within three days.  Symptoms can appear suddenly when a high carbohydrate diet is consumed.  (Rice and beans are high in carbohydrates.)  A twenty percent increase in dietary thiamine causes an eighty percent increase in brain function, so symptoms can wax and wane depending on what one eats.  The earliest symptoms like fatigue and anxiety are easily contributed to other things or life events and dismissed.   Correcting nutritional deficiencies needs to be done quickly, especially in children, so their growth isn't stunted.  Nutritional deficiencies can affect intelligence.  Vitamin D deficiency can cause short stature and poor bone formation.   Is your son taking anything for the anemia?  Is the anemia caused by B12 or iron deficiency?  
    • lizzie42
      Thank you! That's helpful. My kids eat very little processed food. Tons of fruit, vegetables, cheese, eggs and occasional red meat. We do a lot of rice and bean bowls, stir fry, etc.  Do you think with all the fruits and vegetables they need a vitamin supplement? I feel like their diet is pretty healthy and balanced with very limited processed food. The only processed food they eat regularly is a bowl of Cheerios here and there.  Could shaking legs be a symptom of just a one-time gluten exposure? I guess there's no way to know for sure if they're getting absolutely zero exposure because they do go to school a couple times a week. We do homeschool but my son does a shared school 2x a week and my daughter does a morning Pre-K 3 x a week.  At home our entire house is strictly gluten free and it is extremely rare for us to eat out. If we eat at someone else's house I usually just bring their food. When we have play dates we bring all the snacks, etc. I try to be really careful since they're still growing. They also, of course, catch kids viruses all the time so I  want to make sure I know whether they're just sick or they've had gluten. It can be pretty confusing when they're pretty young to even be explaining their symptoms! 
    • Scott Adams
      That is interesting, and it's the first time I heard about the umbilical cord beings used for that test. Thanks for sharing!
×
×
  • Create New...

Important Information

NOTICE: This site places This site places cookies on your device (Cookie settings). on your device. Continued use is acceptance of our Terms of Use, and Privacy Policy.